Skaidu briketes var iedalīt divās vispārīgās kategorijās – cietkoksnes briketēs un mīkstkoksnes briketēs. Sarunvalodā cieta koksne bieži tiek pielīdzināta lapkokiem, bet mīksta koksne – skujkokiem. Tomēr šis uzskats nav pilnībā patiess.
Cietkoksne tiek iegūta no šiem kokiem:
Mīkstkoksni var iegūt no sekojošajiem kokiem:
Citi brikešu veidi:
Lai aizdegtu cietkoksnes briketes, nepieciešama nedaudz pacietības, bet tās izdala vienmērīgu un ilgstošu siltumu.
Papildus klasiskajām kuboīda koka briketēm ir pazīstamas arī apaļas skaidu briketes ar un bez cauruma.
Ja izvēlaties apaļas skaidu briketes ar caurumu, jūs iepriecinās dzīvīgāka un kustīgāka liesma, kuru būs patīkami vērot. Tā rodas pateicoties lielākai gaisa cirkulācijai.
Formu īpatnības:
Brikešu krāsa ir atkarīga no izmantotās koksnes un presēšanas veida
Skaidu briketes sastāv no žāvētām zāģu skaidām, kas rodas ka blakusprodukts, piemēram, mēbeļu ražošanā koksnes apsrādē zāģējot ēvelējot. Pārstrādājot skaidas briketēs, netiek zaudēta enerģija, kas atrodas šajos “koksnes atkritumos”. Briketēšanas laikā skaidas tiek apstrādātas ar augstu spiedienu, lai tās dabīgi turētos kopā. Procesa laikā tiek veidotas kvadrātveida vai apaļas briketes, kurām netiek pievienotas ķīmiskas piedevas, vai saistvielas. Koksnē esošais lignīns nodrošina šo dabīgo turēšanos kopā vienveidīgā briketē.
Ir dažādi presēšanas veidi. Brikešu tumšā vai gaišā krāsa ir atkarīga no tā, kāda prese tiek izmantota briketēšanas procesā. Bērza skaidu briketes parasti ir ļoti gaišas, skujukoka dzeltenīgas, ozola tumsnējas.
Hidrauliskās prese
Presēšanas kameras procesā ar hidrauliskām presēm tiek veicināts process, kurā zāģu skaidas tiek saspiestas taisnstūrveida vai cilindriskā kamerā. Izejmateriālu presē veidojas briketes tipiskā forma: kubiskā vai apaļa (bez cauruma). Gatavā brikete tiek automātiski izsviesta no kamera, tiklīdz tiek sasniegts nepieciešamais spiediens.
Hidrauliskās preses aizņem maz vietas un nodrošina ātru un lētu brikešu sagatavošanu, tādēļ tās ir īpaši izplatītas. Tās ir iecienītas arī tāpēc, ka tām nav nepieciešama dzesēšana. Brikešu gatavošanas procesā tiek patērētā arī salīdzinoši maz enerģija.
Skaidu briketes no hidrauliskajām presēm ir gaišā krāsā.
Mehāniskās prese
Mehāniskai briketēšanai tiek izmantotas tā saucamās mehāniskas preses. Tajās zāģu skaidas tiek ievadītas kvadrātveida kanālā un saspiestas ar virzuli. Pirmā gājiena laikā zāģu skaidas tiek stumtas uz priekšu, kur atrodas jau izveidojušās briketes daļas. Katra nākamā gājiena laikā tiek pievienots vairāk zāģu skaidu. Preses kanāls sašaurinās, tam ir koniska forma. Sašaurinājums ir nepieciešams, lai varētu radīt pietiekami augstu spiedienu. Pilnībā nospiestā koksne ar katru virzuļa gājienu paliek lielākā, tā izskatās kā bezgalīga brikete, kas pēc tam tiek sadalīta, sagriezta atsevišķas briketēs.
Augstais presēšanas spiediens (līdz 1200 bar) rada ļoti augstas temperatūru. Šīs preses ir lielākas un aizņem vairāk vietas. Salīdzinājumā ar hidrauliskajām presēm, mehāniskās iekārtas dzesēšanai ir nepieciešama daudz vairāk enerģija. Skaidu briketes no mehāniskajām presēm arī izceļas ar gaišu krāsu.
Ekstrūzijas prese
Ekstrūzijas presēs saspiešana notiek caur skrūves vārpstu vai skrūves konveijeru. Materiāls tiek uzkarsēts līdz augstai temperatūrai un izspiests caur ekstrūdera galvu. Atkarībā no atveres formas tiek izveidotas kubiskas vai apaļas (ar vai bez cauruma) skaidu briketes.
Koka skaidu briketes no ekstrūzijas presēm uzreiz var atpazīt pēc to īpaši tumšās krāsas un viegli apdegušās smaržas: kokmateriāls ekstrūzijas presē uzkarst līdz pat 150 ° C. Materiāls tiek pakļauts arī augstam spiedienam (virs 1000 bar) un tādējādi gandrīz sasniedz koksnes uzliesmošanas punktu. Šim presēšanas procesam ir nepieciešama īpaši daudz enerģija, tādēļ tikai daži koka brikešu ražotāji izmanto šīs presēšanas iekārtas.
Jo blīvāk tika saspiestas skaidas, jo ilgāku laiku tās degs. Liesmas un ogļu gruzdēšanas laiks galvenokārt ir atkarīgs no brikešu kvalitātes un formas. Cietkoksnes briketes ar kompaktu formu un bez cauruma degs visilgāk.
Briketes no koka mizas jeb tā sauktās nakts briketes deg visilgāk, bet kopējā siltumatdeve būtiski neatšķiras no citām briketēm.
Vidēji mīkstkoksnes brikešu siltumspēja pārsniedz cietkoksnes siltumspēju līdz pat 2%. Atlikušais mitrums ir nozīmīgs faktors siltumspējas noteikšanā. Jo mazāk mitruma, jo labāk – sausa koksne deg labāk. Ekstrūzijas presēs ražotām briketēm ir vislielākā siltumspēja, kas pārsniedz pat 5,0 kWh/kg.
Cietkoksne:
Mīkstkoksne:
skaidu briketes sastāv tikai no koka, tādējādi tās nodrošina apkuri, kas ir CO2 neitrāla. Kurās krāsnīs ir iespējams un atļauts dedzināt koka skaidu briketes? – Principā skaidu briketes var tikt izmantotas pilnīgi visās krāsnis, kurās apkurei var izmantot koksni.
Skaidu briketes kamīnā
Aizvērtus kamīnus ar tipisku tērauda korpusu sauc arī par “zviedru krāsnīm”. Ja jūsu krāsns ir nedaudz mazāka, jums jāpatur prātā, ka skaidu briketes karstumā nedaudz izplešas.
Skaidu briketes var izmantot arī atvērtajos kamīnos. Mūsdienīga mājas sildīšana ar koka briketēm nodrošina ne tikai patīkamu siltumu, bet arī mājīguma sajūtu. Tā kā vienā reizē jūs varat izmantot tikai vienu koka brikešu slāni, briketes būs jāpapildina diezgan bieži, bet tomēr daudz mazāk nekā malku.
Skaidu briketes podiņu jeb keramiskajā krāsnī
Keramikas dūmvadi ir savienoti ar degšanas kameru flīzētā krāsnī. Uguns radītais siltums tiek glabāts ugunsizturīgā mūrī un pakāpeniski izdalās kā patīkams, vienmērīgs siltums. Brikešu degšanu var ietekmēt pievienotā gaisa daudzums: gaisa padevi var samazināt vai palielināt ar krāsns uzpildes vai pelnu izgrābšanas durvīm.
Skaidu briketes ziepjakmens krāsnī
Plīts ar ziepjakmens apšuvumu siltumu izdala ar nelielu kavēšanos, bet vienmērīgāk un ilgāk. Šāda pīts ne tikai silda, bet arī izskatās ļoti eleganta. Izmantojot šāda veida plītis, koka pagaļu vietā jūs vienmēr varat izmantot skaidu briketes.
Skaidu briketes apkures katlā
Apkures katli ir daļa no automātiskas apkures sistēmas. Principā tos var kurināt ne tikai ar malku, bet arī ar koka briketēm. Iesakām jums iepazīties ar lietošanas instrukciju vai jautāt apkures katla ražotājam, ja tomēr neesat pārliecināti vai arī jums rodas šaubas.
Kur nav atļauta koka brikešu izmantošana?
Skaidu briketes nav piemērotas vairākām automātiskajām apkures sistēmām, kurās ietilpst granulu krāsnis un šķeldas apkures sistēmas.
Diemžēl nav iespējams sniegt vispārīgu atbildi uz šo jautājumu. Kuras skaidu briketes ir jums vispiemērotākās, ir atkarīga no dažādiem faktoriem. Jebkurā gadījumā pirms pirkšanas jums obligāti jāpārbauda šie kvalitātes faktori:
Svarīgākās koka brikešu priekšrocības: